Da li je reciklirani beton dobar?

Naučnici su stvorili beton od recikliranih materijala pre pet godina i iskoristili ga za realne projekte kako bi videli njegovo ponašanje u odnosu na standardni. Rezultati su pokazali da su karaktersitike vezane za čvrstoću i izdržljivost u redu i da se u nekim slučajevima pokazao čak i bolji od standardnog betona. Testirani su otpronost na pritisak i trajnost betona, piše građevinarstvo.rs.

Istraživanje je sproveo tim sa UBC Okanagan's School of Engineering na čelu sa Shahria Alam direktorom UBC-ovog Centra za istraživanje i zelenu gradnju, na projektu izgradnje temelja i pločnika ispred opštinske zgrade. On je rekao da živimo u svetu u kojem smo neprestano u potrazi za održivim rešenjima i smanjenju otpada na deponijama. Ovo su moge zemlje širom sveta iskoristile stvaranjem recikliranog betona i njegovim standardizovanjem. Shodno tome se nada da će ovo otkriće pomoći Kanadi na tom putu.

Otpadni materijali iz građevisnke industrije od gradnje i rušenja čini oko 40 odsto otpada u svetu, sudeći prema Alamu. On dodaje da samo u Kanadi nastane devet miliona tona godišnje ove vrste otpada.

Standardni beton se obično sastoji od smeše sitnih i krupnih agregata (obično pesak) koji se dodaju pasti nastaloj mešanjem cementa i vode. Kod recikliranog betona zamenjuje se prirodni agregat za novi od recikliranih materijala koji novom proizvodu daju dodatnu fleksibilnost i prilagodljivost. Može se koristiti za potporne zidove, puteve i trotoare, ali i za neke vrste konstrukcija.

Istraživanje je pokazalo da je reciklirani beton imao veću čvrstoću pri pritisku nakon 28 dana očvršćavanja, i da je zadržao veću ili jednaku čvrstoću tokom perioda istraživanja. Zbog ovoga se i sugeriše da ovakva vrsta betona može biti stopostotna zamena, naravno, samo za nekonstruktivne delove objekata.